Je to již 103 let, kdy vznikla Československá republika. Tento okamžik byl kronikářem obce Moravské Knínice popsán takto:
„Den státního převratu oslaven byl u nás teprve 8. listopadu 1918. Průvod, který šel přes vesnici, sestával ze školních dětí, které nesly papírové praporky v ručkách, první dva hoši nesli obraz p. prezidenta Masaryka a Wilsona. Za dětmi šli Sokoli v krojích a vojáci, kteří pozutíkali z front a měli na čepicích místo kokard červeno-bílé mašličky. Za těmito šli pak občané. V čele průvodu šla domácí hudba. Uprostřed obce se průvod zastavil. Pan řídící Kuta přednesl báseň vztahující se k osvobození národa, hudba zahrála národní hymnu, každý stál pohnut k slzám. Jedni plakali radostí, že jejich otec se již vrátil z vojny, druzí zase, že jejich zůstal kdesi v cizí zemi, aniž kdo nad jeho hrobem se pozastavil, neřku–li slzu uronil. A v téže chvíli každý si uvědomil, že celá obec, že jest vlastně jedna rodina a že pláč těch sirotků, jímž otec na frontě padl a matka zemřela, se vrývá i do duše onoho, jenž na vojně třebas vůbec nebyl. A v tentýž okamžik zatlačen byl zármutek radostí nad vznikem vlastního státu vybojovaného právě oběťmi, které zůstaly na poli slávy daleko od nás, ale jichž vzpomínati budou celé generace.“
Na znamení úcty a vděčnosti obětem válečných hrůz položili představitelé obce, Sokola a Junáka v předvečer státního svátku ve středu 27. října k památníku padlých za I. světové války kytice a vzpomněli na tyto události při pietním aktu.